You are currently viewing 5 olulist põhjust, miks kinnisvarafirmaga koostöö tegemist tõsiselt kaaluma peaksid.

5 olulist põhjust, miks kinnisvarafirmaga koostöö tegemist tõsiselt kaaluma peaksid.

Kas olete kuulnud väljendit ostja jaoks on alati asi kallis ja müüja jaoks liiga odav?  

Kas oled tähele pannud, et iga tehingu juures on ostja ja müüja osapooltena absoluutsed vastandid? Kinnisvaras on seda väga hästi näha, sest enamus ostjaid soovivad saada kinnisvara kätte võimalikult odavalt ning enamus kinnisvara omanikke soovib saada kätte maksimaalse summa. Hoolimata erimeelsustest on neil mõlemal päeva lõpus siiski ühine eesmärk – nad soovivad, et tehing toimuks.

Just sellepärast oleks mõlemal osapoolel suur kasu protsessi kinnisvaramaakleri kaasamisest, kes erimeelsusi lahendada ja kogu tehingut kokku panna aitab.

1. Asi on rahas...

Paljud inimesed kaaluvad otsust kinnisvara müügiprotsessiga ise tegeleda ehk müüa otse omanikult. Seda enamasti põhjusel, et soovitakse säästa ning kui sinu jaoks on oluline saada oma kinnisvara müügist parim hind, siis tundub maakleri mitte kaasamine kui suur kokkuhoid vahendustasu arvelt.

Ülemaailmne uuring näitab siiski, et ise müügiga tegelenud inimesed said keskmiselt päeva lõpus kätte oluliselt vähem raha (mõnes riigis isegi keskmiselt 30% vähem) kui inimesed, kes kaasasid müüki maakleri. Lisaks toimusid maakleri juhitud tehingud ka oluliselt lühema aja jooksul.

2. ...ja detailide märkamises

Sa võid avastada ennast väga kaugel mugavustsoonist kui asi jõuab dokumentatsiooni ülevaatamiseni ning lepingute koostamise ja sõlmimiseni. Kinnisvara müügi - ja ostuprotsessis võib notari tehingule eelnev läbirääkimiste protokoll küündida üle kümne leheküljeni, millele lisanduvad broneerimise, üleandmise, võlaõiguslikud ja asjaõiguslikud lepingud.

Õnneks on igapäevaselt tehingute kokkupanemisega tegeleval professionaalsel kinnisvaramaakleril väga hea arusaam kinnisvara puudutavatest seadustest ja lepingutest ning ta jagab hea meelega oma teadmiseid ka oma klientidega. Kui mõtled endiselt raha säästmisele siis tea, et mõnes nendes dokumentides vea tegemine võib päeva lõpus minna maksma sama palju või ka oluliselt rohkem kui maaklerile makstav vahendustasu summa.

NT: Sa said päranduseks kinnisvara, kus praegu elad ning otsustad selle maha müüa, et osta midagi paremat. Kuid unustad lepingusse märkida, et tegemist on sinu alalise elukohaga. Sellisel viisil müües pead sa maksma tehingu pealt tulumaksu, mis on 20% kinnisvara soetusmaksumusest. Kuna sina oled saanud vara päranduseks ehk tasuta, siis peaksid maksma tulumaksu kogu müügisummalt. Tänaseid keskmise kodu hindu arvestades on see summa ca 17000 eurot.

Kui oled endiselt kogu selle protsessi eest hoolitseva maakleriga koostöö tegemise vastu, siis kaalu maakleri palkamist, kes ühekordse tasu eest oleks valmis sinu dokumentatsiooni enne allkirjastamist üle vaatama.

3. Privaatsus, diskreetsus ja sinu huvide eest seismise kohustus

Sinu kinnisvaramaakler seisab sinu huvide eest terve protsessi vältel.
Sinuga lepingulises koostöös oleval maakler on seaduslikult kohustatud seisma oma kliendi huvide eest. See tähendab väga kõrget konfidentsiaalsussuhet.
Kas sooviksid müüjana tõesti oma isiku - ja finantsandmed saata ostuhuvilisele, kellel ei ole mingit seaduslikku kohustust seda infot konfidentsiaalsena hoida. Seda kas ja millist infot on sul kohustus ostjale anda enne tehingu tegemist, teab ainult oma ala professionaal.

Lisaks, kui tegeled asjaga ise ja peaks juhtuma, et ostja sulle mingil põhjusel valetab, sind petab või kellelegi sinu konfidentsiaalset infot avaldab, pole sul kedagi kelle käest nõu ja tuge otsida. Sellised vaidlused lahendab tagantjärgi ainult kohus ning see protsess võib võtta mitu aastat.

4. Kinnisvaramaaklerid teavad turul toimuva kohta siseinfot

Enamus ostjaid teavad millist kodu nad tahavad, alustades magamistubade arvust, rõdust, garaažist, korrusest + segu muudest rohkem - ja vähem olulistest faktoritest. Maakleid oskavad lisaks kinnisvara plussidele välja tuua ka kinnisvara puudutavad ohukohad ning teatud lahendustega kaasnevad probleemid. Nii on sul ostjana võimalik saada juba enne ostu kergelt ülevaade sellest milline sinu elu uues kodus välja näeks. Seega saad oluliselt kergemini otsustada kui palju antud kinnisvara eripärad sind tulevikus häirida võiks ja teha parima võimaliku otsuse. Nii on sul pikemas perspektiivis lisaks ajale võimalik potentsiaalselt säästa ka tuhandeid eurosid.

Sa võid teada kui suurt summat sa oma kinnisvara eest saada soovid, kuid kas ostetava kinnisvara väärtus on ka õiglane? Sa saad otsuses kindel olla ainult siis, kui tellid hindamisakti, mis toob välja lähiajal toimunud sarnased tehingud ja võimaliku hinnavahemiku. Selle eest pead sa tõenäoliselt välja käima paarsada eurot ja tulemusi ootama ca 7 päeva. Kui saad teada, et kinnisvara on siiski üle hinnatud ja sa selle ostuks pangast laenu ei saa, siis oled raha lihtsalt maha visanud.
Sinu kinnisvaramaakler suudaks aga objekti eeldatava turuväärtuse öelda ühe päeva jooksul ning tõenäoliselt ei küsiks ta selle eest lisatasu. Lisaks aitab ta ka vajadusel sobiva hindamisakti saamisega, kuna teeb kindlasti mitme hindajaga koostööd.

Hindaja teeb oma arvutused ainult olemasoleva statistika põjal. Kinnisvaramaakler oskab arvestada oma hinnangusse ka piirkonnaväärtuse, kuna teab milline kinnisvara lähiajal müüki tuleb, millised arendusprojekte plaanitakse ning kas ja kui palju renoveerimistöid lähipiirkonna majade ühistutel teha plaanis on.

5. Lihvitud läbirääkimisoskused

Kui sa pole just advokaat, vahendaja või müügiinimene, siis tõenäoliselt ei tunne sa ennast läbirääkimisprotsessis kuigi koduselt. Tuletan taaskord meelde, et sinu palgatud kinnisvaramaakleril on kohustus sinu huvide eest seista ja tagada sulle parim võimalik tulemus.

Maaklerid harjutavad läbirääkimisi igapäevaselt ning omavad seega suurt kogemustebaasi. Lisaks on kinnisvaramaaklereid, kes harjutavad ka firmasiseselt läbirääkimisi, mängivad läbi erinevaid stsenaariumeid ning proovivad leida võimalikult häid lahendusi raskete juhtumite ja olukordade edukaks lahendamiseks.
Sellist läbirääkimistehnikate igapäevasest praktiseerimisest tulenevalt oskavad need maaklerid väga hästi hinnata olukorda ning teavad milliseid käike ja pakkumisi on mõttekas teha ning kuidas neid “serveerida”.

Mis kõige olulisem – maaklerid ei ole tehinguprotsessiga emotsionaalselt seotud ja suudavad seega anda objektiivset nõu.

Kui sina oleksid kodu ostjana valmis oma unistuste kodu eest maksma kümneid tuhandeid rohkem ilma endale teadvustamata, et on olemas ka teisi viise, kuidas müüjat veenda sinu jaoks parimat otsust tegema, siis kas sooviksid sellest teada? Nii saad taaskord säästa raha, kuna ei pea asjatult maksma oma taskust suurt emotsioonidest tingitud lisasummat.

Kokkuvõtteks:

Paljud edukad inimesed (Henry Ford, Jack Ma, Richard Branson) on öelnud, et tõeliselt targad on need inimesed, kes suudavad palgata probleeme lahendama endast targemad inimesed. Oluline on mõista millal sul abi vaja on ning palgata selle töö jaoks õige inimene.

Milline on sinu kodu väärtus?

Tasuta hinnastamine . Ei mingeid siduvaid kohustusi.