You are currently viewing Kuidas osta oma esimene kodu?

Kuidas osta oma esimene kodu?

Iseseisvusest elus ehk suure ja olulise sammu astumisest iseseisvaks saamisel- esimese kodu ostmisest. Järgnevalt vastame viiele olulisele küsimusele seoses esimese kodu soetamisega.
1. Millal osta enda esimene kodu?

Esimese kodu ostmisele mõeldakse enamsti, siis kui koolitee on läbitud ja tagatud stabiilne sissetulek. Esimese kinnisvara ostmise otsus tehakse 20ndates, 30ndates või isegi hiljem.


2. Milline finantsvõimekus peab olema esimese kodu ostmisel? 

Finantsvõimekus on esimene ja väga oluline teema, millele kodu soetamisel mõeldakse. Otsus tuleb läbi mõelda arvestades ka tulevikku. Alustada võiks eesmärkide kaardistamisest ja selgitada välja ka vaja minev summa. Säästmist esimese kinnisvara ostmiseks on mõistlik alustada varakult ja teha seda järjepidevalt. Esmane eluaseme ostuks on vajalik vähemalt 10% sissemakse või tagatise olemasolu. Kinnisvara ostmisega kaasneb ka lisakulusid, millega tasub arvestada juba kogumisega alustades. Näiteks on lisakuludeks kinnisvaratehinguga seotud kulud, sisustamine, renoveerimine, kodu igakuised kulud, kodukindlustus jne. Soovituslik on, et elukohaga seotud igakuised kulutused jääksid vahemikku 25-30% leibkonna sissetulekust, nii jääb raha ka teisteks väljaminekuteks. Luminori jaepanganduse juht Tanel Rebane soovitab, et esimese kodu peale võiks kulutada kuni viie aasta leibkonna sissetuleku.


3. Millele mõelda esimese kodu ostmisel?

Isiklikud ootused ja vajadused on ajas muutuvad ning lihtsam on soetada esimene kodu jälgides  peamiselt enda hetke vajadusi ja kinnisvara hilisemat müümise võimalust. Näiteks on üks olulisemaid kinnisvara väärtuse ja likviidsuse mõjutajaid asukoht. 

4. Kas valida uusarendus või vanem ehitis?

Isiklikud ootused ja vajadused on ajas muutuvad ning lihtsam on soetada esimene kodu jälgides  peamiselt enda hetke vajadusi ja kinnisvara hilisemat müümise võimalust. 

Uusarenduse positiivsed näitajad:

– Võimalik on saada enda soovidele vastav korter ning vahel saab ehituse varajases etapis kaasa rääkida ka vaheseinte ja pistikute asukohtade osas.
– Panga laenulepingu tingimused on tihti soodsamad.
– Kaasaegne infrastruktuur (kergliiklusteed, mänguväljakud jne)
– Esimene elanik ehk keegi teine ei ole varem korteris/majas sees elanud.

Vanema ehitise positiivsed näitajad:

– Hind on soodsam kui uusarendusel
– Väiksem tõenäosus ootamatute vigade ilmnemisel kui uusarenduses, kuna aastatega on juba põhilised vead ilmnenud.
– Sisustus on enamasti hinna sees, seega ei kulu lisaraha mööbli jms ostmiseks.
– Eelnevalt on võimalik naabritega tutvuda.

5. Kuidas leida esimene sobiv kinnisvara?

Esimese kinnisvara ostmisel on kindlasti mõistlik otsida endale kinnisvaramaakler. Hea kinnisvaramaakler otsib turult vajadustele vastavaid kodusid, kordineerib läbirääkimis- ja ostmisprotsessi. Otsuse tegemisel tasub ühendust võtta mitme kinnisvaramaakleriga ja küsida nõu. Mõistlik on uurida infot maakleri varasema kogemuse kohta seoses esmaste koduostjate abistamisega. Samuti on oluline teada saada, kuidas kinnisvaramaakler plaanib aidata esimese kodu leidmisel.

Soovid meie ai oma esimese kodu ostmisel? Võta meiega julgelt ühendust info@synaps.ee

Leave a Reply