Kui palju maksab kinnisvaramaakleri teenus?

Kui palju maksab kinnisvaramaakleri teenus?

Täna on kinnisvara omamine paljude inimeste unistus. Täitsa oma kodu ostmine on üks suuremaid finantsilisi tehinguid ning emotsioonide rohkemaid otsuseid, mida inimene elu jooksul tegema peab. Kinnisvara ostu ja müüki puudutavad mitmed vormid, dokumendid ja seadused, mis on olulised tehingu edukaks toimumiseks. Olulisemad neist on võlaõigus-, asjaõigus-, perekonnaõigus-, pärimis- ja ehitusseadus. Nende seaduste ja juriidilise vormi mitte tundmine võib heal juhul lõppeda lihtsalt tehingu tegemata jätmisega, kuid halvemal juhul sadadesse tuhandetesse ulatuvate kahjuga.

Tavapäraselt soovib enamus meist seadusandlust, tervist ja suuremaid investeeringuid puudutavates teemades pidada nõu valdkonda tundva eksperdiga, olgu selleks siis arst, jurist, pangahalduri või raamatupidaja/audiitoriga. Seega ei valita antud professionaali kunagi ainult hinna järgi vaid hoolitakse rohkem sellest kui hea eksperdiga tegu on ning kui suurt väärtust ta konkreetse inimese jaoks luua suudab.

Usun, et ka maakleritööd võib eelnevalt nimetatud ametitega võrrelda, sest need on inimesed, keda on igal inimesel ainult üks. Need on inimesed keda usaldatakse ning  kelle poole pöördutakse kõikides tema valdkonda puudutavas. Olgu selleks siis seadused, hambavalu või laenutaotlus. See sama eesmärk on meil ka kinnisvaramaaklerina tegutsedes, kus meie eesmärgiks olla klientide parem käsi ja nõuandja alati kui nad peaksid vajama professionaalset kinnisvaraalast nõu või abi. Õige tehingu korralduse ja seaduse teadmisega on võimalik säästa väga suurel määral aega, raha ja probleemidega seonduvat peavalu. Seda kas inimese jaoks on need väärtused olulised on iga inimese puhul erinev. Nii nagu ka arsti puhul ei saa ka kinnisvaramaakler oma klienti aidata, kui kliendil  enda arvates abi vaja pole.

Kui inimene leiab, et soovib maaklerit kaasata, oleneb vahendustasu suuresti objektist ja kliendi soovidest. On väga suur vahe kas 300 000€ maja soovitakse müüa Põlvas või Viimsis. Meie firma on keskendunud rätseptööna kinnisvara protsesside haldamisele, ehk puudub kindel vahendustasu hind vaid see selgub kliendi soovide ja eesmärkide täpsustamise käigus. Keskmine müügiperiood on 3-6 kuud ning selle aja jooksul tuleb maakleril ühele objektile kulutada 80-100 tundi ning investeerida protsessi sadu või isegi tuhandeid eurosid. Maakleritasu makstakse alles peale tehingu edukat toimumist, mis tähendab, et maakler teeb enne tehingu toimumist nö „tasuta tööd“. Seega on maakleri palkamine tavainimesele madala riskiga teenus, sest kui soovitud tingimustel tehingut ei toimu, ei pea ka midagi maksma. Kui tehingut ei toimu siis ei maksta ka maaklerile enamasti mingit tasu, mis tähendab, et iga müügi- ja ostuprotsess on seotud suurte riskidega ning seepärast teevad professionaalid enne objekti müüki võtmist põhjalikku eeltööd. Alati on olemas võimalus, et isegi kui maakler teeb suurepärast müügi-ja turundustööd ei leia ta määratud aja jooksul õiget hinda maksvat klienti ning klient otsustab lepingu lõpetada.

Kuna maaklerile ei maksta tunnihinda saab maakleri tasu arvestada ainult väärtuspõhiselt. Ehk peab iga inimene enne maakleri palkamist mõtlema, kas nad oleksid valmis ise selle protsessiga tegelema ning kui suurt väärtus näevad nad selles, kui keegi teine nende eest kogu protsessi toimimise eest vastutuse võtab ning kas nad usuvad, et maakler suudab väärtust lisada ning saada nendest parema tulemuse? Meie kogemus näitab, et paljudel juhtudel toimuvad meie klientide kinnisvaratehingud ca 3 korda lühema aja jooksul ning isegi vahendustasu maha arvutades saab klient kätte 1000-3000 eurot rohkem kui nad oleksid saanud protsessiga ise tegeledes.

Kokkuvõte:

Täna võib kinnisvara väärtusega 100 000€ vahendusteenus varieeruda palju ning maakleritasu sellise kinnisvara müügi puhul võib jääda 500-5000€ vahele. Kuna maakleriks saab täna hakata igaüks, siis tasub enne otsuse tegemist põhjalikku eeltööd teha. Kindlasti ei ütle ma, et kõrge hind garanteerib suurima väärtuse. Seega tuleb maakleri valikul lähtuda pigem maaklerist endast kui tema küsitavast vahendustasust või kinnisarabüroo suurusest.

Kuidas siis otsustada? Kinnisvaravahendus on usaldusel põhinev äri ning kui maakler suudab sind veenda oma teenuse väärtuses, siis tõenäoliselt suudab ta ka sinu kodu väärtust ostuhuviliste silmis kõrgel hoida. Kui maakler ei suuda seista oma vahendustasu eest, siis pole mõtet loota, et ta on suudab seista teie müügisumma eest. Arvestada tasub sellega, et tõenäoliselt saate täpselt sellise teenuse mille eest maksate.